مقایسه چاپ متالایز یا طلاکوب ، مسئله این است؟

چاپ متالایز و طلاکوب

بسیاری از تولید کنندگان حرفه ای حتی با ارائه بهترین محصولات نیز نمی توانند موفقیت چندانی داشته باشند. عوامل زیادی در فروش محصول دخالت دارد و کیفیت، تنها یکی از این موارد است. مادامی که یک محصول در چشم مشتری دیده نشود، توفیق چندانی کسب نمی کند. برای جلب توجه مشتری لازم است تا محصولات در بسته بندی های شکیل ارائه شوند. بسته بندی مناسب می تواند تا ۷۰ درصد روی فروش تاثیر مثبت داشته باشد.  آنچه یک بسته بندی را خاص و متمایز می کند، چاپ روی جعبه هاست. تکنیک های متفاوتی برای چاپ روی بسته بندی و جعبه ها وجود دارد که در این میان چاپ متالایز و طلاکوب ، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. برای آشنایی با بهترین روش چاپ لازم است تا ابتدا آشنایی مختصری از این دو شیوه محبوب در صنعت چاپ داشته باشید.

چاپ متالایز چیست؟

صنعت چاپ همگام با رشد تکنولوژی در سالهای اخیر، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. به مدد دستگاه های پیشرفته می توان افکت های چاپی جدید و متفاوت را روی جعبه ها اجرا کرد. هر تغییر مثبتی منجر به بهتر دیده شدن چاپ روی جعبه می شود. یکی از جدیدترین تکنیک های چاپ، استفاده از افکت متالیز بوده که با استقبال زیادی هم روبرو شده است. چاپ متالایز و طلاکوب هر دو از شیوه های مرسوم در  صنعت چاپ هستند که به لحاظ اجرایی تفاوت هایی دارند. Metalized از شیوه های نوین در صنعت چاپ است.

یک لایه متالیک و عموما آلومینیومی که بر روی کاغذ کشیده شده اساس کاغذ های متالایز را تشکیل می دهد. این لایه به همراه کوتینگ ژله ای موجب نشست بهتر جوهر روی کاغذ شده و ظاهری فویل مانند و براق را ایجاد می کند. به طور معمول چاپ متالایز به دو شیوه انجام می شود:

 • متالایز کردن چاپ و سطح چاپی به طور کامل
 • متالایز کردن بخش های خاص برای درخشش بیشتر

متالایز کلی و موضعی هر دو به منظور ایجاد جلوه های بصری انجام می شود و هدف جلب توجه مشتری و تداعی خاص بودن محصول است. جعبه متالایز ماتریس علاوه بر تاثیرگذاری بصری، پوشش محافظت خوبی برای حفظ محصولات از رطوبت و اکسیژن در کل جعبه است.

چاپ طلاکوب چیست؟

چاپ متالایز و طلاکوب در برجسته نشان دادن محصول درون جعبه های بسته بندی، فوق العاده هستند. چاپ طلاکوب یا  (Foil Stamp) یکی از مهم ترین شاخه های چاپ صنعتی است. در عرف رایج به این تکنیک چاپ سیلک و چاپ تامپو نیز گفته می شود. این تکنیک به صورت دستی و ماشینی قابل انجام است. به بیان ساده می توان طلاکوب را نوعی چاپ داغی دانست که در رنگ های اغلب طلایی، نقره ای، قرمز و آبی نیز وجود دارد.

انواع چاپ طلاکوب سرد و گرم برای ایجاد ظاهری ظریف و رویایی روی زمینه سیاه و رنگی استفاده می شود.

در اصل طلاکوب همان ودق متالایز از قبل رنگ شده با رنگ های طلائی، نقره ای و … است که بصورت نوار در آمده و با گرما، چشب و فشار بر قسمتی از سطح چاپی می نشیند.

مقایسه چاپ متالایز و طلاکوب از نظر کاربرد

بدیهی است مراحل اجرای کار چاپ در طلاکوب و متالایز تفاوت دارد ولی اصلی ترین تفاوت مربوط به متریال اولیه برای چاپ است. چاپ متالایز روی کاغذ مخصوص متالایز انجام می شود  اما در طلاکوب با استفاده از فشار و حرارت و یا اعمال چسب، لایه ای آلومینیومی رنگی بر روی کار منتقل می شود. در اغلب موارد برای طلاکوب از کلیشه های فلزی استفاده می شود. طلاکوب یک روش لترپرس است.

چاپ متالایز و طلاکوب  هر دو بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. از چاپ طلاکوب برای سر رسید . دفتر تلفن، پوشه های دگمه ای، چاپ کاتالوگ ها و چاپ روی هدایای تبلیغاتی ، چاپ پارچه، چاپ گالینگور و چرم به وفور استفاده می شود. این تکنیک بیشتر مناسب کالاهای تبلیغاتی است.

از چاپ متالایز بر روی جعبه های لوکس و خاص استفاده می شود. این شیوه در معرفی محصولات خاص بسیار اثرگذار است. هم اکنون از تکنیک چاپ متالایز  بر روی جعبه محصولات ارزشمند، جعبه لوکس و فانتزی استفاده می شود. متالایز در صنایع آرایشی و بهداشتی، غذایی و دارویی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. جعبه خمیر دندان، جعبه دستمال کاغذی، جعبه شکلات از جمله نمونه های معروف در چاپ متالایز است. تفاوت عمده متالایز و طلاکوب این است که در چاپ متالایز تمام سطح سطح چاپی متالایز شده و چاپ و افکت های آن بر روی تمامی تست های اثر چاپی قابل استفاده است و طلاکوب فقط قسمتی از سطح چاپی را با داغی آلومنیوم طلایی می زنند.

مقایسه چاپ متالایز و طلاکوب از نظر ماندگاری

کاغذ متالایز قابلیت چاپ پذیری بسیار بالایی دارد و در برابر شرایط محیطی دارای مقاومت زیادی است. استفاده از دستگاه های پیشرفته و جوهرهای مرغوب در چاپ متالایز موجب شده تا کیفیت نهایی چاپ به مراتب بیشتر باشد. ماندگاری و ثبات رنگی متالایز در برابر تغییرات دما، خط و خراشیدگی و رطوبت بسیار باشد.

در صورت استفاده از نوارهای اورجینال در بالا بردن چاپ طلاکوب تاثیر گذار است و ماندگاری آن را دائمی می کند. در این شیوه برجستگی در چاپ ایجاد می شود که به هیچوجه قابل جدا شدن نیست. ولی متأسفانه خش پذیری طلاکوب نقطه ضعف اساسی برای آن به حساب می آید.

مقایسه چاپ متالایز و طلاکوب از لحاظ هزینه

هزینه مهم ترین بحث در صنعت چاپ است. به خصوص وقتی صحبت از چاپ در سطح وسیع باشد، اهمیت این موضوع بیشتر می شود. هزینه های چاپ روی قیمت تمام شده محصول نیز تاثیر دارد بنابراین استفاده از شیوه چاپ بستگی به بودجه پروژه دارد. به طور معمول چاپ طلاکوب بسیار گران تر از سایر شیوه های چاپ متالایز است. طلاکوب برای چاپ متن های زیاد مقرون به صرفه نیست و اغلب برای جلد سر رسید استفاده می شود. در چاپ متالایز با حذف هزینه های کلیشه تا حدود زیادی قیمت نهایی چاپ کاهش یافته است.

مقایسه چاپ متالایز و طلاکوب به لحاظ کیفیت

طلاکوب و متالایز هر دو کیفیت خوبی دارند. اگر چه چاپ متالایز به قدمت طلاکوب نیست اصولاً تکنولوژی جدیدترین نسبت به چاپ طلاکوب به حساب می آید. در مقایسه با چاپ افست، طلاکوب و … متالایز بسیار با کیفیت تر است. ماندگاری بالا، مقاومت در برابر پارگی، کیفیت بالای رنگ، چاپ با وضوح بالا، ضد خراشیدگی، ضریب مقاومت بالا در برابر رطوبت، ظاهر جذاب و براق و هزینه های  مناسب تر، چاپ متالایز را در جایگاه بالاتری قرار داده است. به علاوه در چاپ متالایز با طرحی مناسب می توان دهها طلاکوب با افکت های رنگی، رنگ های مختلف و کیفیت پایدار داشته باشیم که از این جهت چاپ متالایز در برابر طلاکوب گوی رقابت را می رباید.

انتخاب بین چاپ متالایز و طلاکوب ارتباط مستقیم با نوع محصول، سلیقه مشتری و بودجه دارد. بدون تردید چاپ طلاکوب نمی تواند برای جعبه خمیر دندان، جعبه دستمال کاغذی و … در تیراژ بالا گزینه مناسبی باشد. به طور کلی برای موارد عمومی در صنعت چاپ و بیشتر انتشارات از مرحله طلاکوبی در چاپ کمک گرفته می شود. اما برای تولید جعبه های خاص همیشه متالایز گزینه مناسب تری است. جعبه های لوکس، جعبه شکلات خاص، جعبه های کادویی شیک و … با چاپ درخشان متالایز، متمایزتر دیده می شوند. امکان چاپ برروی متالایز و ایجاد افکت های مختلف رنگی روکشی از جمله هایبرید و یووی شرایطی را ایجاد نموده است که می توان به این نتیجه رسید که تکنولوژی طلاکوب به ویژه Hot foil  یا طلاکوب گرم به اواخر دوران تکنولوژی خود رسیده است. مجتمع چاپ ماتریس متخصص تولید جعبه متالایز می تواند برای بهبود بسته بندی محصول شما پیشنهادات ویژه ای ارائه نماید.

چاپ متالایز تخصص ماست، از این جهت برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ۰۳۱۳۵۰۴۰ با ما تماس بگیرید.

41 دیدگاه ها

 1. چاپ نگار گفت:

  ممنون از مقالات زیباتون و عالی بود
  همیشه موفق ،پیروز و سربلند باشید

 2. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون
  متشکرم

 3. Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work
  so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded
  on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good site!

 4. If you want to obtain much from this piece of writing then you have to apply such methods to your won blog.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.