IML

تاریخچه شکل گیری IML

IML (In mold labeling) روشی است که در آن ليبل درون قالب قرار گرفته و همزمان با توليد ظرف، طرح گرافيکي و ليبل نيز بر روي آن پياده مي‌شود. در واقع لیبل بخشی جدا ناپذیر از بدنه ظرف می‌شود.

ابداع روش IML به اوايل دهه 1980 باز مي‌گردد که پس از شناسانده شدن به صنعت بسته‌بندي، به سرعت محبوبيت بالايي براي خود کسب نمود.

در آمريکاي شمالي، IML کار خود را در صنعت مواد شوينده آغاز نمود و براي اولين بار بر روي بطري هاي پلاستيکي تزريقي استفاده شد و سپس در صنايع ديگر از جمله صنايع غذايي نيز مورد استفاده گسترده قرار گرفت.

هم اکنون روش IML جایگزینی جدید و برتری برای چاپ مستقیم روی ظروف و یا روش‌های قدیمی انواع برچسب زدن است و درصد بالایی از محصولات غذايي با آن بسته بندي مي شوند.

اهمیت IML در دنیای امروز

در فروشگاه‌های امروزی که فرصت هر کالا برای خودنمایی و جذب مشتری فقط چند ثانیه است، بی شک کالایی برنده رقابت است که جذاب و چشم نوازتر باشد. در واقع بسته‌بندی چهره و شخصیت کالاست و مشتری از طریق آن محصول را شناسایی می کند.

نگرش مجتمع چاپ و بسته‌بندی ماتریس

امروزه تولیدکنندگان به خوبی به اهمیت و تاثیر بسته بندی برتر در انتخاب محصولات خود توسط مشتریان واقفند. بسته بندی های نوین علاوه بر محافظت از محصول تولیدی، حمل و نقل آسان و به صرفه، زیبایی ظاهری، تنوع در طرح و رنگ های مختلف، و قیمت رقابتی راه به همراه دارند.

ظروف IML تمام ویژگی های مورد نیاز یک بسته بندی شکیل صادراتی از جمله استاندارهای رایج و بهداشتی را دارد. برخی از مزایای این روش بسته‌بندی در مقایسه با روش های دیگر به شرح ذیل می باشد:

  • قابلیت استفاده مجدد در مصارف خانگی.
  • تبلیغات رایگان و دائمی محصول به دلیل دوام بالای چاپ عکس روی بسته بندی.
  • کیفیت بسیار بالای رنگ لوگو و عکس چاپ شده روی ظروف و تنوع در طراحی.
  • قیمت بسیار رقابتی و مقرون به صرفه بودن این ظروف.
  • مقاومت بسیار بالاتر لیبل در برابر آب و سطوح خشن.
  • جذب مشتری به دلیل زیبایی بسیار چشم‌گیر طرح و تنوع بسیار بالای رنگ.
  • ایجاد ارزش افزوده بیشتر روی محصول و ارتقاء سطح فروش.
  • عدم آلوده شدن ظروف هنگام تولید و بسته بندی به علت استفاده از ربات‌های ویژه.
  • ماندگاری طولانی تر محصولات به منظور حفظ سلامت مصرف کنندگان.

کاهش چشم گير هزينه هاي توليد، سرعت بالای خط تولید و تنوع محصولات تحت پوشش، سبب برتري‌ محسوس روش IMLنسبت به روش‌هاي متداول شده و با در نظر گرفتن جوان بودن این متد، آینده بسیار روشنی را در دنیای صنعت برای آن پیش‌بینی نموده‌اند.

بر دلایل فوق تمایل شدید صاحبان صنایع به اتوماسیون و نگرانی‌های زیست محیطی را نیز باید افزود.

بر این اساس است که مجتمع چاپ و بسته‌بندی ماتریس آینده بسته‌بندی مشتریان خود را هموار نموده تا زمینه خودکفایی میهن‌مان را در این راستا مهیا نموده باشد.