سینگل

ورق جزء حذف نشدنی و لایه استحکام بخش کارتن نفیس است و خصوصیات آن تاثیر بسزایی در کیفیت کارتن خواهد داشت.

خصوصیات ورق¬ به چند شیوه امکان بررسی دارد که دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از تعداد لایه‌های ورق و نوع فلوت به کار رفته در آن.

2- نوع فلوت

بسته به ارتفاع و تعداد موج قرار گرفته در یک فوت، نوع فلوت تعیین و با حروف انگلیسی نام گذاری می‌شود.

1- تعداد لایه‌ها

تعداد لایه‌های در برگیرنده از دو تا هفت متغیر است. به ورق‌های با یک لایه مسطح و یک لایه موجدار سینگل می‌گویند.

بیشترین فلوت‌های به کار رفته در کارتن‌های نفیس عبارتند از A که مشتمل بر 33 موج در یک فوت است، B با 47 موج در یک فوت، C با 39 موج و در نهایت E که90 موج را شامل می‌شود.

فلوت A به سبب وجود فضای بین شیارهای زیاد در لایه‌ی موجدار قابلیت مقاومت در برابر فشارهای ناگهانی و شوک‌های فیزیکی را داراست و در کارتن‌های متوسط و بزرگ مصرف عمده‌ای دارد. ورق فلوت B که نسبت به ورق فلوت A از تعداد بیشتری شیار یا موج برخوردار است و توانایی بیشتری برای مقاومت در برابر له شدگی یا فشار ثابت دارد. ورق C به لحاظ فاصله بین موج‌ها و تعداد آن‌ها بین دو نوع A و B است و از نظر ویژگی‌ها، بینابین آن دو قرار می‌گیرد و در بسته‌بندی‌های ظریف‌تر کاربرد دارد.

در مقوای E فلوت ارتفاع موج‌ها در حدود یک چهارم اندازه C فلوت است و هنگامی از آن استفاده می‌شود که ورق با ضخامت اندک نیاز باشد.

مجتمع چاپ و بسته‌بندی ماتریس با در اختیار داشتن دستگاه سینگل‌فیسر توانایی تولید سینگل‌های E فلوت تا عرض 180 سانتی‌متر را به صورت رول و شیت داراست.